Lajme te fresketa:

Merr jete forca me e re politike ne Shqiperi

E-mail Print PDF

Posto ne Facebook

Nje force e re politike pritet ti shtohet spektrit te djathte. Frymezuar nga sondazhi i bere nga Keshilli i Ministrave.org,  anetarja me e re e Partise Demokratike duke pare edhe popullaritetin e madh Çili-jeta ka cilur sirtarin e saj te gjerave te cmuara dhe ka nxjerre prej aty endrren qe e mundonte prej disa dekadash. 

Çilijeta se bashku me shume te rinj te tjere si Erla, Zajmina, Sonila, Ferdi, Big Mama, Big Baba, Big Lali, Big Poni, Big Beni qe kishin te njejtin sirtar dhe te njejten enderr kane vendosur te themelojne nje parti te re fringo, domethene te panjollosur.

Grupi i mbledhur nen ballkonin e Çiljetes ka diskutuar per ore te tera per emrin e partise se re dhe duket se ideja qe ka mbledhur me shume vota ne kuti ka qene ajo e Çiljetes per ta quajtur LSI. Bashke me grupin Çiljeta ka nxituar ta rregjistroje ne gjykate partine e saj dhe aty ka mesuar se paskesh edhe nje tjeter parti me keto iniciale.

Pasi cili i ka shpjeguar gjykatesve se partia e saj quhej Levizja per Silikon dhe Integrim dhe se kishte si prioritet vetem integrimin e silikonit, gjykata ja ka rregjistruar partine, me kushtin qe pas kesaj Çili ti kendonte njehere ate kengen “Oh sa kam voten e mire”.

Mesohet se partia e Çiljetes do te anoje nga e djathta, per shkaqe qe nuk behen ende te ditura dhe do te jete aleatja me e forte e PD-se, madje ne situata te vecanta si kjo qe po kalojme, meqenese silikoni eshte me i lehte se uji, LSI-ja e Çilit do ti sherbeje qeverise edhe si gomone shpetimi. 

Sa po i ka shkuar ne vesh ky lajm shefi i maxhorances eshte gezuar pa mase dhe per pak desh eshte permbytur ne lot dhe pasi ka mbledhur veten fillimisht eshte shprehur se kjo eshte nje katastrofe, por menjehere e ka rregulluar duke u shprehur “ajo vajze ka stof” natyrisht per te udhehequr.
Berisha eshte shprehur se LSI-ne e Çilit nuk do ta perdorte vetem per gomone, por edhe per presion ndaj LSI-se se Lirkes, nese ky ja dridhte dhe ikte nga kualicioni para 2024, ai mund ta zevendesonte menjehere.

Pikerisht per kete arsye ai ka derguar drejt Levizjes per Silikon dhe Integrim, nje djale trim qe i pelqen shume silikoni dhe dicka me pak integrimi, Lulash Bashen, i cili kohet e fundit me aktivizimet e shpeshta dhe driblimet e shumta te kryetares se kuvendit, kishte mbetur pak ne hije dhe nuk gjente shume hapesira ne skuadren blu dhe ne ambicjet e tij per shiritin e kapitenit.

Ne partine e re Luli mund te shkonte mjaft mire, pasi jo vetem qe eshte Big nga koka deri tek kembet dhe shkon mire me silikonin, mesohet se ai mbeshtet edhe programin e pasur te kesaj LSI-se re, e cila ndryshe nga e vjetra jo vetem e mbeshtet, por edhe ka lobuar per miratimin e ligjit te martesave byth me byth dhe Big me Big.

Mesohet se shume cifte te reja te kategorise B-B apo b-b, kane shprehur deshiren te anetaresohen tek partia e re. 
Kjo levizje e re i ka vene ne pozite te veshtire, anetaret e LSI se Lirkes, te cilet “bythen” jo vetem nuk e kane te mire, por e kane pak te c-pume ndersa duket ashiqare se LSI-ja i ka bythet te pa-pame dhe po i nxjerr ne pozicion jashte loje dhe po i le pa nje vend ku te mbeshtesin te prapmet.

Sipas shprehjes se njohur kthe gunen nga fryn era, duket se Dritan Prifti nje njohes mjaft i mire i ererave duke pare se LSI- e vjeter nuk ka me perspektiva, mesohet se ka bere nje nderhyrje nga mesi e poshte dhe po ben letrat per anetaresimin ne kete parti te re.

Ne te vertet endrra e Priftit ishte qe te kishte edhe ai nje dite partine e tij, por fatkeqesisht nuk arriti ta lindte dot edhe pse i plasen ujrat.

Meqenese partia e re e ka shume mire me Kryetarin e Madh, Dritani duket se eshte duke bere levizjen e duhur per te shpetuar nga burgu dhe incidentet e shpeshta me sapunin qe sic thone eshte bythelevizur dhe bie mbi 3 here ne dite.

Kryesia e partise Levizja per Silikon dhe Integrim

         

       

Muzike : Anetaret e Keshillit feat. Ciljeta : Oh sa kam voten e mire    QIPOD Zyrtar

Suvenire ne Dyqanin e Qeverise

Lajme te tjera : OH SA KAM VOTEN E MIRE


Powered by jWarlock jwFacebook Comments

[Sqarim]

Duhet te jeni te regjistruar per te komentuar.

Vitrina e Librit

Albumi qeveritar

Sondazh

KE refuzoi dhenjen e statusit per Shqiperine sepse...Results