Lajme te fresketa:

"Me liber shpije" - tashme ne treg

E-mail Print PDF

Posto ne Facebook

Ditet e fundit Shtepia Botonjese Librografike 66 ka nxjerre ne treg kryevepren e fundit, te njerit prej poeteve me ze te periudhes se Rilindjes Demokratike, prof. dr. Sali Berishes.

Poema epiko-liriko-filozofiko-studimore e njohur me titullin aq kuptimplote “Me Liber Shtije”, ashtu sic e ka edhe emrin eshte nje manual per te gjitha amvisat.

Aty ka receta sekrete per gatime corbash, keshilla per mobilime dhe menyrat se si behen dhe rriten femije te shendetshem qe me pas do te marrin freret e pushtetit dhe natyrisht me qindra e mijera fjale te urta, te perdorura nga vete Doktori gjate takimeve me popullin demokrat.

Pervec tyre ka edhe vargje mjaft te ngrohta qe prof.dok. poet Sali Berisha ja kushton mikut te tij me te mire Fatos Nano, te shkruara gjate viteve 1991- 2005, vit ne te cilin Berisha gjeti nje frymezim te ri.

Thuhet se ende pa dale mire ne treg, kryeministri ka arritur te shese plot 100 milion kopje te ketij vellime me poezi, fabula, fjale te urta, gjegjegjeza dhe perralla.

Thuhet se shume shpejt ky liber per te gjithe shtepine pritet qe shume shpejt te kaloje per nga numri i shitjeve edhe Biblen, citatet e Mao ce Dunit dhe padyshim sagen e magjistarit Harry Poter.

 

KANE THENE PER KETE LIBER:

-Eshte nje kryeveper me ane te ciles autori percjell morfologjine e gjuhes shqipe te aplikuar ne jeten moderne. Nje liber qe do te hyje ne bibliotekat e presidenteve, kryeministrave, dhe liderrave te te gjithe botes.

Sali Berisha

Asht nji liber fanar nricimi si ka me udhheq popullin shqiptar drejt Evrops, drej andrrave per nji Shqipni ma te mire, ma demokratike. Nji Shqipni pa kumunista. Nji liber qi uni do ta maj posht jastekut me lexue cdo nat nga nji face.

Jozefina Topalli

Shqiperia ne rrugen e saj drej integrimit kishte nevoje per nje manual, per nje udherrefyes. Sali Berisha ka ditur te realizoje nje veper mbi veprat.

Ilir Meta

Share


Powered by jWarlock jwFacebook Comments

[Sqarim]

Comments  

 
+8 #3 Astrit Matraku 2009-12-10 00:28
ahhahahahahah urime urime
 
 
+9 #2 Ermir Topi 2009-12-09 13:53
SUKSESE eshte nje kokeveper
 
 
+7 #1 Kico Anagnosti 2009-12-07 00:39
mir qe paska mundesi zgjedhjeje
 

Duhet te jeni te regjistruar per te komentuar.

Vitrina e Librit

Albumi qeveritar

Sondazh

KE refuzoi dhenjen e statusit per Shqiperine sepse...Results