Lajme te fresketa:

Ilir Meta

E-mail Print PDF

Posto ne Facebook

 

 

 

 

 

Ilir Meta

NënKryeministër & Ministër i përJashtëm
E-mail:
skraparlliu@e-hodha-lumin-edhe-kesaj-rradhe.org

Lindi ne nje dite plot acar ne Skrapar, nje toke e pasur me skrap dhe ar. Iliri qe i vogel ju kushtua mbledhjes se kanoceve te FRESH, te cilat me pas i shiste per skrap. Fale kanoceve te mbledhura ai arriti te siguronte mjaft bonuse te cilat do ti shfrytezonte me vone per te ngjitur shkallet e karrieres.
Shkollen e kreu ne qytetin e tij te lindjes ku ra ne sy pasioni i tij per te ngritur pesha. Fillimisht ai ngrinte peshe zemrat e bashkemoshatareve te tij me perralla me kucedra qe kishin zene burimet e ujit dhe nuk lejonin vendin te ecte perpara drejt integrimit. Me pas ai filloj te ngrinte pesha edhe me te medha derisa fitoj edhe cmimin edhe me te larte ate te kryepeshngritesit dhe me pas cmimin peshengrites per ceshtjet e jashtme…
Ne shkolle ai ishte teper i levizshem, per kete arsye bashke me disa shoke te tjere krijoj nje levizje te cilen e quajten levizje per integrim, per te mos e marre vesh mesuesja.


Gjate shkolles Iliri nga qe ishte tip shume i levizshem u perplas shpesh me nje djale me te madh se ai qe mbante mjeker dhe syze, tip largpames qe njihej me pseudonimin “Qorri” qe e kishte marre ne burg. Ne fillim Iliri dhe “Qorri” ishin miq, si te thuash shoke te nje skuadre, por kur zbardhi nje dite, ata u penguan neper ca rrugica qe kerkonin djelle dhe aty ndodhi edhe gjema. Iliri qe kishte marre me vete nje cope buke me gjalpe dhe me recel boronicash duke ecur i zgidhet lidhesja e kepuceve dhe i thote “Qorri” qe tia mbante pak buken sa te lidhte kepucen. “Qorri” qe njihej si pak llupes, duke perfituar nga mosprania e mediave i lepiu gjalpin. Iliri u zemerua dhe duke i bertitur se perse me ke lepire gjalpin ja perplasi buken ne fytyre “Qorrit” duke mos i folur me me goje.
Pasi u prish me mjekroshin me syze Iliri zuri shoqeri te re. Nje dite ai u ftua te zhvillonte nje ndeshje basketbolli nga nje djale i gjate edhe ky me mjeker…Fillimisht djali i gjate dhe me mjeker e ndihmonte Ilirin qe ky te shenonte sa me shume kosha dhe se bashku te mundnin skuadren qe kishte si kapiten nje djale qe te gjithe e therrisnin “doktori” edhe pse ai kishte semurur me shume njerez se sa kishte sheruar…Me kalimin e kohes Iliri filloj te ushqente nje antipaste dmth antipati per shokun e tij te ri, pasi ky shenonte shume me teper kosha dhe kishte shume me teper tifoz. Kaq mjaftoj qe ne ndeshjen vendimtare te kampionatit ate per trofeun “pushteti”, Iliri ti kthente krahet shokut te tij dhe te kalonte ne skuadren e “doktorit”. Ne kete kalim ai u ndihmua edhe nga “Qorri”qe i kishte lepire gjalpin. Iliri ja fali te gjitha duke thene se kishte qene nje keqkuptim, pasi ai nuk e kishte lyer fare buken me gjalpe dhe i premtoj se heret a vone do t’ia shperblente duke i rrealizuar endrren e tij me te madhe, ate per tu bere president i skuadres…

Ilir Meta ne nje seance parlamentare ku kerkonte me force te drejtat e minoritetit skraparlli.  

  


Powered by jWarlock jwFacebook Comments

[Sqarim]

Comments  

 
+12 #5 Sali Ram Berisha 2009-12-24 21:58
Po ky eshte ai qe kam shar une per 17 vite ??? nejse tani e kam krahun tim te djathte...e puth nga shtepia...
 
 
+10 #4 Ermir Topi 2009-12-20 17:47
Quoting Kico Anagnosti:
Allalla o rezil o katill allalla do thoshte noli per ket, pavarsisht se ky eshte prova e gjalle qe te kesh koken e madhe nuk do te thote domosdoshmerish t te kesh tru


e po tashti. . .
 
 
+16 #3 Ermir Topi 2009-12-07 02:46
Eh more ILIR. . . sa i lire paske qene. . .thuajse fale fare. Ose xhaba, sic thote populli
 
 
+19 #2 Kico Anagnosti 2009-12-07 00:31
Allalla o rezil o katill allalla do thoshte noli per ket, pavarsisht se ky eshte prova e gjalle qe te kesh koken e madhe nuk do te thote domosdoshmerish t te kesh tru
 
 
+11 #1 Trakti Komunist 2009-12-05 13:36
ilir ngrinte peshe zemrat e shokeve. mire qe nuk i shtangu shoket
 

Duhet te jeni te regjistruar per te komentuar.

Vitrina e Librit

Albumi qeveritar

Sondazh

KE refuzoi dhenjen e statusit per Shqiperine sepse...Results