Lajme te fresketa:

Majlinda Bregu-Biografia

E-mail Print PDF

Posto ne Facebook

Majlinda Bregu

Ministre e Integrimit dhe Shampos së Flokut
Autore e librit “Të jetosh mes flokeve”
E-mail: maja-bregu@speaker-parlare-parlevu.al


Majlinda, siç e thotë edhe emri “maj-linda” ka lindur në muajin korrik në një lagje të vjetër të Tiranës së Re. Shenja e horoskopit ishte “Intergrimorja”.

Që në vogëlinë e hershme, tek ajo u vu re një pasion për të llafosur dhe meqënëse Majës i pëlqenin agrumet, ajo fliste me agrumente. Lojrat me shoqet e saja, ku ajo hidhte dhe priste topin, ishte fillimi i një experience ku Maja mësoi të fliste me të hedhur. Shoqëria e saj shikonte tek ajo, njeriun e ligjëratave me potencial mjaft bindës. Libri që lexonte më shpesh ishte romani “Tërhiq e mos këput” i autorit Shtymë Tërhiqmi.

Në moshë të rinisë, fare e vetme nisi një fushatë për barazinë gjinore. Rezultatet ishin të rrufeshme. Falë saj, në rradhat e qumështit filloi të aplikohej skema “një burrë, dy gra”. U përfshi në lëvizjet demokratike duke dëshiruar të thoshte fjalën e
saj. Në atë kohë ati i shenjtë Sali (dora vetë ) Berisha i I-rë, kishte një slogan “Gjuha shpatë, njihet në fushatë, si burrat ashtu dhe gratë” dhe bekoi Majlindën, zëdhënëse e fushatës së PD. Këtu i erdhi mundësia të shpaloste talentin e saj në artin e bindjes se masave popullore proletare të cilat vuanin prej 35 vitesh nën regjimin e Fatos Nanos.

Disa rivale pëshpërisnin pas krahëve (se në sy nuk guxonin) se ajo po lodhej kot. Kot kot, por i doli plot sepse viti integral 2005 e integroi ministre për marshalla e për hajër i qoftë.

 

 

Share


Powered by jWarlock jwFacebook Comments

[Sqarim]

Comments  

 
+1 #4 Ermir Topi 2009-12-07 02:49
dmth Majlines nuk po i shtyhet mes flokeve. .
 
 
+8 #3 Kico Anagnosti 2009-12-07 00:44
titulli origjinal eshte "Kujtimet e nje zbokthi"
 
 
+9 #2 Sali Ram Berisha 2009-12-05 13:47
A maban receta per shambo per zbokthin?
 
 
+6 #1 Trakti Komunist 2009-12-05 13:34
Ky liber i ministres permban kujtime apo receta shamposh per floke?
 

Duhet te jeni te regjistruar per te komentuar.

Vitrina e Librit

Albumi qeveritar

Sondazh

KE refuzoi dhenjen e statusit per Shqiperine sepse...Results