Lajme te fresketa:

Fatmir Mediu-Biografia

E-mail Print PDF

Posto ne Facebook

Diten qe ai lindi familja e tij fitoj nje goxha cmim te madh ne nje llotari, per kete arsye ata ja vune emrin djalit te tyre “fatmir”. Por vitet qe do te vinin do te tregonin se Fatmiri nuk ishte aspak fat mire, por fat keq. Atij qe i vogel i pelqente te luante me kalamajte lagjes se tij topaluftash, topadjegesi apo me te rrasme, nga keto lojera ai e pesonte gjithmone. Me vone ai bashke me disa djem te tjete qe visheshin gjithmone me rroba ushtarakesh vendosi te shpikte nje loje te re. Fatmiri i vogel mblidhte koka shkrepesesh, i fuste brenda gezhojash te vjetra fishekesh, u mbyllte gryken dhe ua shiste djemve te tjere, te cilet nuk ishin dhe aq te lumtur. Fatmirit nje dite i hipi deshira qe ta provonte vete lodren e krijuar dhe ta per ta plasur gjeti nje koder afer lagjes se tij. Qe plasja te ishte sa me e fuqishme ai mblodhi shume kunja shkrepesesh te cilat ja bleu per dy leke shiteses se vogel te shkrepeseve. Barutin e tyre e futi ne nje fishek te madh, model “Gerdec” dhe me pas i futi nje te plasur sa gjemoj gjithe lagja e Fatmirit dhe ca lagje te tjera afer saj.
Pas kesaj ngjarje prinderit ja hoqen kete loder nga dora Fatmirit, i shkulen veshin dhe deshen ti jepnin edhe ja dy dacka te mira, por Fatmiri qe ishte nje djale i zgjuar sapo e ndjeu rrezikun shkoj me vrap dhe u fsheh tek nendaja. Prinderit e Fatmirit e kishin shume frike “nendajen” prandaj nuk e ngacmuan me. Nen mbrojtjen e “nendajes”, Fatmiri i vogel filloj te ushtronte nje loje te re me letra, fajtori, spiuni, gjykatesi, polici. Per fatin e keq te Fatmirit nga kjo loje atij i binte gjithmone fajtori, por meqe “nendaja” atij i kishte dhene nje pilul magjiberese qe e quanin “imunitetus protektivus”, gjykatesi mund ti jepte vetem denime te lehta si shko na mbush nje gote uje, na sill dy kacile me fiq apo qendro me nje kembe ne cep, per dhjete minuta. Pikerisht per kete arsye Fatmiri i mori teper zet gjykatesit dhe vendosi ti thoshte “nendajes”, e cila jo shpesh here u dilte me nje fshese te madhe dhe i kercenonte se do ti debonte nga oborri i saj dhe nuk do ti lejonte me te luanin, nese nuk hiqnin dore nga denimet per fatkeqin Fatmir.
Per ta shpetuar nga denimet e gjykatesve, “nendaja” vendosi ta denonte vete Fatmirin, duke i dhene mundesine qe ai ti rregullonte vete gjitha prapesite qe i kishte bere mjedisit, per kete arsye i dha postin e Ministrit te Mjedisit.

Share


Powered by jWarlock jwFacebook Comments

[Sqarim]

Duhet te jeni te regjistruar per te komentuar.

Vitrina e Librit

Albumi qeveritar

Sondazh

KE refuzoi dhenjen e statusit per Shqiperine sepse...Results