Lajme te fresketa:

Poezi nga Doktorri

E-mail Print PDF

Posto ne Facebook

Panairi i librit duke se ka lene mbresa te pashlyera edhe kur u vizitua nga kryeministri yne Sali, i cili pa dashje nxorri nje sekret shtetror duke thene se i pelqenin shume poezite madje kur kishte kohe te lire, frymezohej dhe shpikte ndonje. Por meqenese te gjitha poezite e Berishes ishin hyjnore, te drejten ekskluzive per ti lexuar ato i kishte vetem Papa i Romes


Entuziazmi perfshiu te pranishmit te cilet permes thirrjeve "rrnofte sheveria" ju luten te botonte librin e pare me poezi madje turma prej qindra-mijera adhuruesish qe u mblodhen jashte dyerve te panairit kerkonin me ngul nga dy kopje seicili.

Berisha u shpreh se kishte respekt per shkrimtarin e madh Ismail Kadare dhe se kishte frike se botimi i librit te pare me poezi mund ti hiqte Kadarese nga endrrat cmimin Nobel.

Duke perdorur te gjitha mjetet e poshtra te vjedhjes, KeshilliMinistrave.org arriti te siguronte disa poezi ekskluzive te kryeministrit te cilat po botohen pa lejen e autorit.


Tuneli:
O malet e Shqiperise dhe ju tunelet e gjate
kodrat e mbushura me ullinj qe ju kam ndermend dite e nate…

Do luftoj varferine qe mbani ju e nuk ushqeni
o vendthit e bekuar ju mendjen ma genjeni…


Pushteti:
Gjuhadol quhet toka,
Ku njihere me pat hup lopa
E me pas me hupi dhe kau
Se nga m’iku, se nga me shkau

Pas tij e do dhene,
Me iken porsi reja
Iken e moren dhene
Formuan kope te reja

Nje dite pa zbardhur dita
U kthyen serisht ne vathen time
Une jo nuk I pudita
Por I mblova me shperblime…

Te gjitheve nga nje tas me hime…


Nje miku:
Skenderbe, o shesh I bekuar
Pritme, pritme se po vi…
Bashke me Ilirin shoqeruar
Te t’shpetoj nga Edvini I zi…

Shqipetaret ti shpetoj
Nga korrupsioni I Edvinit
Edhe ty te nderoj…
Ty o shesh I integrimit…

Karrikja:
O stol sa te dua
Me ato kembet e tua
Me…ndja ime u mesua
U mesua e nuk shkulet dot
Ketu do rri, deri ne mort…


Powered by jWarlock jwFacebook Comments

[Sqarim]

Duhet te jeni te regjistruar per te komentuar.

Vitrina e Librit

Albumi qeveritar

Sondazh

KE refuzoi dhenjen e statusit per Shqiperine sepse...Results